• +421 33 798 9070

Napísali o nás

S vínom ma baví svet

S vínom zažil vzostupy aj pády, nachádzal aj strácal priateľov. Dobré víno človeka pohlcuje, berie si z neho všetko, čo v ňom je, ale ho aj obohacuje, pretože poteší tisíce neznámych ľudí. Hovorí vinár búrlivák Roman Janoušek, ktorý režíruje tvorbu vína v Zámockom vinárstve Pezinok.

Najlepšie slovenské vinárstva za rok 2023: Dominovali Šimákovci a vinári z Hlohovca a Vrábeľ

Slovenské víno oslavuje tridsiate narodeniny ako Slovenská republika. Víno sa, pravdaže, na Slovensku pestuje oveľa dlhšie, vyše 2000 tisíc rokov. Až teraz sa však vinári usilujú jasne pomenovať črty typické pre slovenské víno. Stalo sa tak počas slávnostného vyhlásenia troch najlepších slovenských vinárstiev za rok 2023 a ocenenia osobností Slovenského vína.

TA3: Ocenili najlepších vinárov

TA3: showbiz: Ateliér sklára Achilleasa Sdoukosa sa premenil na zážitkovú kuchyňu. Už po 30-krát si vinohradníci vyberali najlepšie víno a aj jeho tvorcov. Najväčší dom bývania v Bratislave STYLA oslávil svoje 6. narodeniny.

RTVS: Slovenské víno 2023

Archív Správy RTVS - reportáž z galavečera Slovenské víno 2023 od 44:35

Poznáme najlepšie vína tohto roka

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska ocenil najlepšie vína aktuálneho roka, ktoré sa objavia v TOP stovke vín Národného salóna vín SR. Na galavečeri Slovenské víno 2023 sme spoznali aj Vinárstvo roka a vinárske osobnosti.

Oceňovali najlepších vinárov Slovenska. Tu vám určite odporúčame dať si dve deci

Ťažko by sa dal nájsť na Slovensku rezort, kde by boli podriadení spokojní so svojím ministrom, no zdá sa, že šéfovi rezortu pôdohospodárstva Samuelovi Vlčanovi (52) sa to splnilo. Pri príležitosti 30. výročia založenia zväzu vinárov a vinohradníkov totiž ďakoval nielen on výrobcom, ale aj oni jemu.

Máte chuť na dobré víno? Tu ho nájdete: Vieme, ktoré vinárstvo je najlepšie na Slovensku!

Dňa 23. marca 2023 usporiadal Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska galavečer Slovenské víno 2023. Zväz usporadúva podujatie Slovenské víno každý rok, odovzdáva na nich diplomy vinárom, ktorých vína sa aktuálne umiestnili v TOP stovke v Národnom salóne vín SR, oceňuje vinárske osobnosti a vyhlasuje Vinárstvo roka.

Tipy na vína zo slovenského vinárstva Šimák Zámok Pezinok

Vína Zámockého vinárstva sa rodia v takmer tajomných pivničných priestoroch Pezinského zámku. Víno sa vyrába z hrozna vlastných viníc z juhu Slovenska. Vysokú kvalitu dosahuje Cabernet Sauvignon, Rulandské šedé, Chardonnay, Sauvignon, Rizling Vlašský, Veltlinské zelené ale aj ďalšie odrody. Zámocké vinárstvo alias Šimák Zámok Pezinok ponúka pestrú paletu poctivých odrodových vín doplnenú odvážnymi asamblážami.

Slovenský šampión vinárskeho Wimbledonu

Valtické vínne trhy patria medzi najstaršie a najprestížnejšie výstavy vín v strednej Európe. Titul Šampión zahraničných vín získal tento rok Rizling rýnsky 2019 zo Zámockého vinárstva v Pezinku.

Takmer osemsto rokov slúžil ako znak bohatstva a moci. Šimák Zámok Pezinok je stvorený pre výnimočné okamihy

Takmer osemsto rokov slúžil ako znak bohatstva a moci. Šimák Zámok Pezinok je stvorený pre výnimočné okamihy Rozhovor s riaditeľom hotela Lukášom Špilákom

Zámok obnovený vínom a umením

Víno je románopiscom, aký nemá páru. S neomylnosťou si vyberá hlavných hrdinov, podrobuje ich dramatickým životným skúškam, núti siahnuť na samé dno síl, aby ich vzápätí katapultovalo na samý vrchol. Taký je príbeh ľudí, ktorí sa mu upísali a reprezentujú Zámocké vinárstvo Pezinok – Roman Janoušek, vinár, Štefan Šimák starší, niekdajší mediálny kráľ Slovenska, a syn Štefan.

Na dúšok s Petkom podcast č.36, ZÁMOCKÉ VINÁRSTVO PEZINOK

Podcast o kráse slovenského vína na návšteve v Zámockom vinárstve Pezinok. Vinárstvo sídli v zámku, ktorého história sa píše od roku 1271. Novodobú tvár jej nákladnou a veľmi citlivou rekonštrukciou dodal Štefan Šimák len pred pár rokmi. V jeho diele pokračuje jeho syn Štefan mladší spolu s hlavným technológom Romanom Janouškom. Nádherne zrekonšturované priestory zámku stoja za návštevu vrátane historického podzemia, kde sa víno robilo už desaťročia. Zvedavou posilou vinárstva bol aj moderátor Michal Hudák, ktorý akúkoľvek debatu vie okoreniť humorom, pričom málokto o ňom vie, že je skúsený vínomilec.

Zlatí parížski vinári. Triumf, ktorý nemá v ére samostatného Slovenska obdobu

Paríž praje slovenskému vínu a dve dekády po sebe zvyšuje úspechmi na najprestížnejšej svetovej súťaži Vinalies Internationales Concours oenologies de France jeho medzinárodnú kredibilitu. Na 28. ročníku Slovensko dosiahlo fenomenálny úspech, keď získalo 12 veľkých zlatých medailí, k tomu 30 zlatých a 39 strieborných medailí plus prvú trofej VINOFED-u Svetovej federácie medzinárodných súťaží vína a destilátov za Cabernet Sauvignon.

Obnovený zámok v Pezinku vraví, kto sme

Zámok nie je múzeum s mŕtvymi exponátmi, ale aj vďaka vínu je to živý most spájajúci predchádzajúce storočia s prítomnosťou.
16. 6. 2020, Zdroj: Pravda jún 2020

Do pivníc v ochranných odevoch

Zámocké vinárstvo Pezinok vzdoruje koronakríze...
15. 6. 2020, Zdroj: Plus JEDEN DEŇ - apríl 2020

Zámok Šimák Pezinok na víťaznej vlne

Tohtoročný Národný salón vín je výnimočný tým, že až tri vinárstva v ňom majú zhodne po sedem vín. Jedným z tejto trojice je aj Zámok Šimák Pezinok.
17. 10. 2019, Zdroj: Vinotéka - október 2019

Šimák Zámok Pezinok otvorený

Koncom júna sa v Pezinku konala významná udalosť, nielen zo slovenského, ale dokonca aj európskeho pohľadu. Rodina Šimákovcov slávnostne otvorila priestory ich zámku v Pezinku.
11. 8. 2019, Zdroj: Vinotéka - august 2019

OPUS znovu ožil

Rodina Šimákovcov kúpila pred troma rokmi Pezinský zámok, ktorého rekonštrukcia sa blíži ku koncu. Počas nej bolo odkrytých niekoľko zaujímavých tajomstiev.
19. 2. 2019, Zdroj: Vinotéka - február 2019

Roman Janoušek: V Zámockom vinárstve spájame tradície s najnovšími technológiami

Mladé slovenské vinárstvo, ktoré nesie prívlastok Zámocké, dostalo svoje pomenovanie od svojho sídla. Renesančný zámok v Pezinku pred niekoľkými rokmi kúpila rodina Šimákovcov a pustila sa do jeho náročnej rekonštrukcie. Výsledkom snaženia by už v budúcom roku malo byť miesto pre oddych, rekreáciu, spoločenské udalosti a samozrejme miesto pre príjemné chvíle strávené v spoločnosti dobrého vína. O vzniku, súčasnosti a budúcnosti Zámockého vinárstva a najmä vína, ktoré prináša na slovenský trh, sme sa porozprávali s jedným z jeho spoločníkov, známym slovenským vinárom – Romanom Janouškom.

Zámocké vinárstvo dodržalo sľub

Rodina Šimákovcov pred niekoľkými rokmi vstúpila na vinársku scénu a sľúbila veci dovtedy nevídané. Málokto im veril, ale oni nesklamali.
11. 6. 2018, Zdroj: Vinotéka - jún 2018

Zaslúžený vinohrad

V ostatnom čase sa u nás objavilo niekoľko nových producentov. Jedným z nich je aj Zámocké vinárstvo, ktoré pochopilo, kde má vinár svoj najväčší poklad.
20. 11. 2017, Zdroj: Vinotéka - október 2017

Zámocké vinárstvo

Sny si možno plniť v každom veku. Aj tie vinárske. Štefan Šimák má na chrbte naložený už siedmy krížik, ale energiu a životnú vitalitu má na rozdávanie. Opustil celoživotný projekt a založil si vinárstvo.
10. 11. 2017, Zdroj: Vinotéka - august 2017

Keď je šedá najkrajšia

Už prvý víkend, keď sa brány nového vinárstva v Pezinskom zámku konečne otvorili, ho navštívilo viac ako tritisíc vinárov a zvedavcov. Rekonštrukcia rozľahlých vínnych pivníc trvala jeden rok. Stavbári a technológovia si riadne švihli. Nebolo možné premeškať zber. Už boli kúpené rozľahlé vinohrady, a tak sa nedalo čakať. Pivnice pohltili dva a pol milióna eur, ale výsledok stojí za to a vyráža dych.
31. 10. 2017, Zdroj: Plus Jeden Deň

100 bodov pre víno

„Prosím, zoraďte mi vína označené A, B, až E, od najlepšieho smerom nadol. Šampiónom súťaže sa stane víno s najmenším počtom bodov, lebo to je súčasne aj poradie“. Hovorí profesor. Adrenalín je vybičovaný atmosférou tak, že by sa dal krájať. Napätie stúpa a zainteresovaním búcha srdce, až ho cítiť v hrdle. Na veľkom stojane je nakreslená tabuľka, celkom ako z EXCEL-u. Vybraní arbitri superfi nále (rozstrelu), zväčša predsedovia komisií, odovzdávajú profesorovi lístky so svojim poradím. Tiež sú napätí, minimálne kvôli tomu, či sa trafi li do konečného poradia. Poradia, ktoré rozhodne o tom, kto bude na rok kráľom. Malým majstrom Slovenska, či šampiónom, ak chcete.
10. 10. 2017, Zdroj: Vinič a víno 3/2017

Nahé či oblečené?!

Počas štúdií na VŠP v Nitre nám na vojenskej katedre prednášal pplk. Beránek, ktorý hovoril: „Chlapi, každé kúzlo má svoje čaro!“. Neviem, či to myslel vážne, v každom prípade na to nezabudnem. Bolo to úsmevné, podobne ako keď s profesorom Malíkom idúc v aute z nejakej degustácie, rozoberáme význam slovného spojenia „ale na ráz, len tak, znyčehonyč...!“.
1. 10. 2017, Zdroj: Vinič a víno 2/2017

Ochutnajte víno v novej pivnici!

Bolo by priam hriechom neochutnať na jeseň burčiak alebo chutné víno! Už tradične patrí k najvyhľadávanejším Malokarpatská oblasť. A tento víkend dokonca v Pezinku otvoria rozsiahle priestory Zámockého vinárstva. Lahodný mok tu vyrábajú, uskladňujú a už aj predávajú.
22. 9. 2017, Zdroj: Plus Jeden Deň

Prihláste sa na odber noviniek a získajte zľavu 10% na Váš prvý nákup

Zadajte emailovú adresu a budeme Vás informovať o najnovších akciách, novinkách a podujatiach.

Obsah tejto stránky je dostupný len osobám starším ako 18 rokov