• +421 33 798 9070


Rizlingový set / vertikála 2016 - 2020

20. 12. 2021

Rizlingový set / RR Vertikála 2016-2020

Jeden vinár, jedna odroda, 5 rôznych ročníkov. Jedinečná možnosť pochopiť rukopis vinára v opratách času cez prekrásne meniace sa médium.

Rizlingový set zo Zámockého vinárstva sídliaceho v historických pivniciach pezinského zámku Šimák, ponúka vertikálnu degustáciu šiestich vín z odrody Rizling rýnsky z piatich rôznych ročníkov s podpisom vinárskeho citu Romana Janouška. Rizling rýnsky je hlavnou témou Zámockého vinárstva a preto aj dostáva najväčší priestor na svoje variácie.

Dovoľte nám predstaviť víno z tohto setu, ktoré žije svoj príbeh najdlhšie z vybraných vín, slovami jeho autora Romana Janouška.

Rizling Rýnsky 2016 Dubník AOV suchý  

Je to typ vína, ktoré sa vychutnáva.

Čím som starší, tým ľúbim viacej staršie vína a tento terciárny buket je veľmi pekný, už je to vyzreté. Môžeme diskutovať o tom, kde vo vývoji toto víno je. Ja si myslím, že je to niekde tesne pred kulminačným bodom, že ešte rok, dva a tie najlepšie časy má za sebou. Predsa bol to neskorý zber, tak tá mohutnosť tohto vína nie je až taká. Je to veľmi čisté, jemný náznak terciálneho kerazínu, ale aj lipy, fígy, datle a pôsobí to veľmi čistým, príjemným dojmom, kyseliny ma v tom nerušia.

Odstupom času je všeobecne šestnástka, považovaná medzi vinármi za ťažký ročník a to zhovievavým tónom. Stretli sme sa v tomto roku s jedným veľkým fenoménom a to bol veľký výskyt lienok na hrozne, ktoré devalvovali svojim sekrétom mušty. Tento Rizling sa nám podarilo uchrániť a je to víno, ktoré má čo ponúknuť aj v spoločnosti mladých vín z iných odrôd.

Medzičasom toto víno získalo striebro na medzinárodnom fóre Vinallies Paríž 2020 a ako aj doma čerstvú miestenku do Národného salónu vín 2021. Toto víno je ready. Je to krásny reprezentant ročníka a krásny reprezentant toho, že až v čase sa ukazuje Rizling.

Je to typ vína, ktoré sa vychutnáva. Keď som začal robiť v roku 1993 pivničného majstra v Limbachu, tak neexistovala taká móda, žeby sa ponúkali mladé svieže ovocné vína, to prišlo až neskôr. Módy pri víne idú po takých sínusoidách a myslím si, že je na čase, aby sa vrátili vína ako toto, kde ho možno vychutnávať viacero dní. Tento výraz vína je chcený zámer vinára vyrábať vína, ktoré sa pozerajú za horizont. Víno sa hodnotí v určitom časopriestore a keď to hodnotíme teraz, náš odhad je na dva roky, avšak tešíme sa za dva roky ako nás to opäť prekvapí. Ochutnajte. Na Vaše zdravie.

Ocenenia:

Zlatá medaila Vínne Trhy Pezinok 2017

Národný Salón Vín  2017

Striebro  Vinallies Paris 2020

Národný Salón Vín   2021

 


 Späť na zoznam blogov

Prihláste sa na odber noviniek a získajte zľavu 10% na Váš prvý nákup

Zadajte emailovú adresu a budeme Vás informovať o najnovších akciách, novinkách a podujatiach.

Obsah tejto stránky je dostupný len osobám starším ako 18 rokov